Průzkum Knight Frank. Jak k ESG přistupují realitní investoři?

Průzkum Knight Frank. Jak k ESG přistupují realitní investoři?

Nemovitosti jsou zodpovědné za 40 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Regulace ze strany EU se proto zaměřují na intenzivní snižování všech typů uhlíkových emisí v budovách. Cíl je jasný: energetický štítek minimálně na úrovni D do roku 2030 a klimatická neutralita (tzv. net zero) do roku 2050. Realitní investoři tyto regulace akceptují a aktivně se na ně připravují.

V nejnovějším evropském dotazníkovém šetření analytici společnosti Knight Frank oslovili 45 mezinárodních investorů, kteří spravují nemovitosti v celkové hodnotě 300 miliard liber. Z jejich odpovědí vyplynulo, že všichni dotazovaní již využívají tzv. zelené nájemní smlouvy a 77 % oslovených má u nových akvizic stanovená minimální kritéria pro zelenou certifikaci. Téměř polovina dotázaných (47 %) investuje do budov s certifikací na úrovni BREEAM Excellent nebo Outstanding. Předchozí studie Knight Frank potvrdila, že kancelářské nemovitosti v centrálním Londýně s certifikací BREEAM Excellent mají o 10,5 % vyšší hodnotu, díky čemuž mohou jejich majitelé požadovat o necelých 5 % vyšší nájemné než vlastníci necertifikovaných budov. Hodnota nemovitostí s certifikací Outstanding je ještě vyšší, a to o 12,3 %.

Tři čtvrtiny (76 %) investorů chtějí zlepšit kvalitu svých stávajících portfolií rekonstrukcí či změnou užití. Někteří investoři dokonce zakládají tzv. impact fondy, jejichž hlavním cílem je pozitivní a měřitelný dopad v sociální či environmentální oblasti. 58 % dotázaných aktivně hledá na trhu nemovitosti, které nedosahují dostatečné výkonnosti z pohledu plnění cílů ESG se záměrem jejich výkonnost zvýšit. Oproti tomu necelá čtvrtina investorů má v plánu se zbavovat nemovitostí s nízkou výkonností z hlediska plnění ESG cílů ve prospěch těch, které splňují ESG kritéria.

Z celkového počtu oslovených investorů dosáhl cíle net zero zatím jediný. Do roku 2030 jej plánuje dosáhnout 41 % investorů, do roku 2040 dalších 15 % a do roku 2050 zbytek. Takovéto ambiciózní plány budou nadále rozevírat nůžky mezi hodnotou nejudržitelnějších nemovitostí a nemovitostí, které ESG kritéria neplní.

„Naše diskuze s investory na českém investičním trhu potvrzují výše uvedené závěry evropské studie. Za drtivou většinou investic u nás stojí domácí hráči, kteří však stejně jako mezinárodní investoři přistupují k plnění evropských cílů ke snížení emisí oxidu uhličitého. Vede je k tomu kromě regulatorních tlaků také snaha o lepší přístup k financování. Banky již nebudou ochotny financovat nemovitosti, které nesplňují ESG kritéria nebo investor nedemonstruje snahu zvýšit jejich energetickou výkonnost a plnění regulatorních opatření,“ komentuje aktuální přístup domácích investorů k tématu ESG Lenka Šindelářová, Head of Research and Consultancy společnosti Knight Frank.

Situace se na českém trhu velmi liší v jednotlivých segmentech. „Trh skladových a průmyslových prostor je relativně mladý. Z celkového objemu moderních skladů bylo 36 % ploch postaveno v minulých pěti letech a téměř tři pětiny pak v posledních deseti letech. Více než polovina všech ploch je certifikována jako zelené budovy. V segmentu kanceláří je rovněž drtivá většina nových projektů certifikována BREEAM nebo LEED, ale 65 % všech ploch bylo vystavěno před víc jak deseti lety. Především starší kanceláře v historických budovách mohou mít do budoucna problém plnit stále přísnější kritéria udržitelnosti. Nejstarší je pak retailový trh. Až 80 % obchodních center bylo postaveno před víc než deseti lety a počet certifikovaných budov je relativně nízký, pohybuje se v řádu jednotek. Provoz nákupních center je také vysoce energeticky náročný. V tomto segmentu proto vidíme největší prostor pro zlepšení,“ dodává na závěr Šindelářová.

Níže si můžete stáhnout globální ESG Property Investor Survey za 3. čtvrtletí 2023. 


Formulář byl odeslán. Děkujeme.